Quay County Fair results updated— Aug. 24

Paradeweb

The Following are results for the 2016 Quay County Fair


Additional results will be added when they become available.

Needle Work

Open Division

Knitting

Afghan
1. Trude Bauler

Vest
1. Sheryl Gambardella

Socks, Slippers, Hat, Scarf Set or Purse
1. Kathleen Box
2. Trude Bauler

Baby Blanket or Afghan
2. Trude Bauler

Child’s Scarf/Hat
1. Trude Bauler
2. Kathleen Box

Pot Holders
2. Trude Bauler

Dish Cloths
3. Ashle Brown

Other
1. Trude Bauler
2. Cassandra Evans

Embroidery

Pillow Case
1. Rita Pacheco

Cross Stitch
Best of Show Pat Wallace
1. Pat Wallace

Other Embroidered
1. Linda Mageske

Crochet

Afghans w/ Afghan Stitch
1.  Wanda Cochrum
2. Helen Karns

Lap Throw
1. Helen Karns
3. Jeanne Kelley

Any Other
1. Helen Karns
2. Rita Pacheco

Doily/Scarf (over 14”)
1. Helen Karns

Doily/Scarf (under 14”)
1. Helen Karns

Ear Warmers
2. Rita Pacheco

Stole or Poncho
1. Rita Pacheco

Hat, purse, scarf or set
Hat
1. Barbara Vance
2. Terry White
3. Jeanne Kelley

Purse
2. Kathleen Box
3. Sandra Evans

Scarf
1. Carol Berryhill

Baby
2. Helen Karns
3. Ashle Brown

Baby Blanket
1. Betty Miller
2. Kathleen Box
3  Rita Pacheco

Edging
2. Rita Pacheco

Toys
Best of Show Pat Wallace
1. Pat Wallace
2. Sandra Evans

Child’s Sweater
2. Rita Pacheco

Kitchen Accessories
Pot Holders
2. Jeanne Kelley/Terry White
3. Sandra Evans

Towels
1. Rita Pacheco

Scrubby
3. Sandra Evans

Any Other
1. Rita Pacheco
2. Carol Berryhill
3. Sandra Evans

Coaster
1. Caroll Berryhill

Jewelry
2. Rita Pacheco

Dish Cloths
2. Sandra Evans/Jeanne Kelley
3. Ashle Brown

Dish Cloth Set
2. Barbara Vance

Any Other
1. Rita Pacheco
2. Helen Karns
3. Ashle Brown

Holiday
1. Carol Berryhill

Needlecraft

Rugs Hooked
1. Linda Mageske

Other
1. Linda Mageske

Doilies
1. Linda Mageske

Holiday
1. Linda Mageske

Clothing
Edging
1. Linda Mageske

Jewelry

Medallion
1. Laverne Sanderson

Sewing Accessories
2. Laverne Sanderson

Home Accessories
1. Linda Mageske

Other
1. Barbara Vance

Punch Needle
Wall Hanging
1. Linda Mageske

Other
1. Linda Mageske

Other
1. Laverne Sanderson

Needlepoint
Plastic Holiday
2. Carol Berryhill

Plastic Any Other
2. Barbara Vance/Carol Berryhill

Weaving

Clothing Apparel
1  Carol Berryhill

Knit & Weave Loom
Scarves
1. Carol Berryhill
2. Ashle Brown

Hats
1. Carol Berryhill
2. Tara Werner

Any Other
2. Carol Berryhill

 

4-H Department Results

Dog
1. Jenna Lopez project poster
2. Gares Lopez project poster
1. Natalie Hayes project display

Entomology
1. Robert Evans bug
exhibit

Shooting Sports
1. Gares Lopez rifle poster
1. Bryce Merrill rifle poster
1. Tianna Peterson rifle poster
2. Kaleb Hayes rifle poster
3. Trestin Peterson rifle poster
1. Gares Lopez pistol poster
1. Eli Oliver pistol poster
1. Amber Owen archery poster
1. Brookel Smith archery poster
2. Robert Evans archery poster
3. Dylan Owen archery poster
1. Tianna Peterson archery poster
2. Trestin Peterson archery poster

Welding
1. Gares Lopez skill plate
1. Payton Oliver skill plate
1. Eli Oliver skill plate

Rocketry
1. Hayden Garnett model rocket
2. Teagan Watson model rocket
1. Hunter Garnett model rocket
2. Robert Evans model rocket
1. Jarrett Watson model rocket

Wood Science
1. Charmaynn Hall flower box
1. Charmaynn Hall napkin holder
1. Kylie Griggs bookcase
1. Kylie Griggs wooden box

Leathercraft
1. Ryan Fair horse wallet
1. Payton Oliver completed article- three major skills
1. Ryan Fair knife sheath
1. Payton Oliver leathercraft article using geometric stamping
1. Ryan Fair bible cover

Braiding
1. Ryan Fair exhibit display

Ceramics
1. Brookel Smith glazed pumpkins ceramics
1. Jenna Lopez drybrush technique

Photography
1. Natalie Hayes portraits
1. Devin Kotara set of two portrait
1. Tianna Peterson set of two portraits
2. Trestin Peterson set of two portraits
1. Natalie Hayes two shadow photos
1. Devin Kotara set of two shadow photos
1. Tianna Peterson two shadow photos
2. Trestin Peterson two shadow photos
1. Natalie Hayes trick photo
1. Devin Kotara trick photo
1. Tianna Peterson trick photo
2. Trestin Peterson trick photo
1. Natalie Hayes four photos-same subject
1. Tianna Peterson four photos-same subject
2. Trestin Peterson four photos-same subject
1. Natalie Hayes bird’s eye/bug’s eye
1. Tianna Peterson bird’s eye/bug’s eye
2. Trestin Peterson bird’s eye/bug’s eye
1. Natalie Hayes black & white photo
1. Tianna Peterson black & white photo
2. Trestin Peterson black & white

Scrapbooking
1. Brookel Smith one page scrapbook – baking
1. Brookel Smith two page scrapbook – family vacation

Sewing
1. Rilee Nials gathered skirt
1. Tylee Hill gathered skirt
2. Emily Otero gathered skirt
3. Addison Bidegain gathered skirt
1. Haylie Bidegain tote bag
2. Tylee Hill tote bag
1. Addison Bidegain scrunchie
2. Emily Otero scrunchie
3. Tylee Hill scrunchie

Adventures With Food
1. Brookel Smith trail mix
1. Brookel Smith butter scotch fingers
1. Brookel Smith oatmeal cookies
1. Brookel Smith peanut butter cookies
1. Brookel Smith completed project book

Baking
1. Charmaynn Hall biscuits
2. Lanie Hammer biscuits
3. Christian Kotara biscuits
1. Lanie Hammer plain muffins
2. Christian Kotara plain muffins
1. Christian Kotara chocolate chip cookies
2. Lanie Hammer chocolate chip cookeis

3. Tylee Hill chocolate chip cookies
1. Lanie Hammer sugar cookies
1. .Kelsey Morrow banana nut bread
1. Brookel Smith banana nut bread
1. Kelsey Morrow quick coffee cake
2. Tanlea Fair quick coffee cake
1. Brookel Smith quick coffee cake
1. Kelsey Morrow brown sugar nut cookies
1. Brookel Smith brown sugar nut cookies
1. Kelsey Morrow jam thumbprint cookies
1. Brookel Smith jam thumbprint cookies
1. Kelsey Morrow plain brownies
2. Tanlea Fair plain brownies
1. Brookel Smith plain brownies
1. Kelsey Morrow cornbread
1. Brookel Smith cornbread

Cloverbud Items
1. Brandy Smith Bird Feeder
1. Brandy Smith Toilet Paper Roll Crafts
1. Brandy Smith Nature Mobile
1. Brandy Smith fun with science
1. Brandy Smith wreath
1. Brandy Smith rocket
1. Brandy Smith crystals

 

Shepherds Lead Results

These youth model a handmade wool outfit and lead a block lamb.  They have spent weeks washing the lambs to make the wool white and teaching them to lead.

Junior
1.Charmaymn Hall

Booster
1. Reese Hastie
2. Keira Black
3. Kaitlyn Hall
4. Elizabeth Kanapilly

Canning and Food Preservation Results

Adult Open

Fruit
Pears
2. Terry White
3. Vicky Lindsley

Peaches
1. Terry White
2. Jeanne Kelley
3. Trude Bauler

Fruit Juice
1. Vicky Lindsley

Any Other
1. Terry White

Relishes

Chow Chow
1.Richard Flint

Salsa
1. Terry White

Any Other
1. Richard Flint

Jellies

Apple
1. Richard Flint
2  Trude Bauler

Cherry
1. Vicky Lindsley

Wild Plum
1. Barbara Cast
2. Richard Flint

Berry
1. Richard Flint

Prickley Pear
1. Richard Flint
2. Terry White

Mesquite
3. Terry White

Any Other
1. Vicky Lindsley
2. Richard Flint

Jams

Wild Plum
1. Barbara Cast

Any Other
1. Terry White

Butter

Apple
2. Lorene Callison

Pear
2. Terry White

Quilting Results Adult Open

Machine Quilted

Applique
1. Angie Chavez
3. Suzanna Pacheco

Applique Hand
1. Sylvia Wampler

Pieced (pattern)

Best of Show Mary Elebario
1. Mary Elebario
2. Sylvai Wampler

Pieces (no pattern)
2. Jessica Elebario

Novelty
1. Carol Berryhill

Wall Hanging over 24”
1. Linda Mageske

Any Other
1. Mary Elebario

Hand Quilted

Applique, hand
1. Joy Moon

Pieced (no pattern)
1. Joy Moon

Pieced by Exhibitor Quilted by Another

Pieced (pattern)
1. Christy Norris
2. Jerri Rush

Pieced (no pattern)
1. Jerri Rush

Bedspread
1. Mela Chavez

Tied Quilts

Quilt As You Go
1. Brandy Wolfe

Quilting Results Junior Open

Tied Quilts

Applique, Hand
1. Elizabeth Gates

Baking Results Adult Open

Yeast Breads

Raisin Loaf
1. Terry White

White Loaf
1. Terry White

Yeast Bread
2. Amy Pospichal

Coffee Cake
1. Terry White

Cinnamon Rolls
1. Terry White

Cloverleaf Rolls
1. Terry White

Pecan Rolls
1. Sandra Evans

Whole Wheat Rolls
2. Terry White

Whole Wheat Loaf
1. Terry White

Dinner Rolls
1. Louise Marshall
2. Terry White
3. Mary Sours

Sourdough
1. Vince Smith

Breads made with bread Machine

Whole Wheat Loaf
1. Jeanne Kelley

Quick Breads

Banana
1. Alexandria Griggs

Nut Bread
1. Serena Boar
2. Tiffany Schneider

Pumpkin Bread
1. Trude Bauler

Zucchini Bread
1.Terry White
2. Sandra Evans

Other Zucchini (Chocolate)
1. Jessica Elebario

Other Quick Bread
1. Jeanne Kelley
2. Terry White

Quick Breads Muffins

Other Muffins
1. Tiffany Schneider
2. Sandra Evans

Quick Breads Other
Popovers/Cream Puffs
Carol Berryhill

Cornbread, Mexican
1. Terry White

Tortillas
1. Louise Marshall

Un-Iced Cakes, Baken in loaf or tube pan

Pound Cake
2. Terry White

Zucchini Cake
1. Terry White

Fruit Cake
2. Carolee Edwards

Any Other Cake
Best of Show
Erica Kalmerton

Decorated Cakes
1. Erica Kalmerton

Birthday Adult
2. Erica Kalmerton

Cupcakes
1. Erica Kalmerton

Fancy Decorated Wedding
1. Erica Kalmerton

Cookies

Drop
3. Samantha Marshall

Oatmeal
3. Mary Sours

Peanut Butter
2. Jeanne Kelley

Sugar
1. Terry White

Any Other
1. Jeanne Kelley
2. Terry White
3. Amy Smith

Cookies Rolled

Any Other
1. Amy Smith

Squares and Bars

Brownies Un-Iced
1. Amy Pospichal

Peanut Butter
1. Trude Bauler

Any Other Candy
1. Jeanne Kelley

Baking Results Junior Open

Quick Breads

Pumpkin Bread
1. Mayri Benavidez

Zucchini Bread
1. Tanlea Fair

Other Quick Breads
1. Charmayne Hall

Quick Breads Muffins

Other Muffins
1. Kaitlyn Hall

Quick Breads Others

Cornbread, plain
1. Kelsey Morrow

Un-Iced Cakes

Carrol Cake
1. Brandy Smith

Cookies, Drop

Peanut Butter
1. Brookel Smith
2. Brandy Smith

Any Other
1. Brandy Smith
2. Kelsey Morrow/Brookel Smith

Any Other Type of Cookies
1. Kelsey Morrow
2. Brookel Smith
3. Brandy Smith

Squares & Bars

Any Other
1. Brandy Smith

Flower Show Results Adult Open

Annuals and& Biennials

Geranium
1. Karen Bell

Marigold-dwarf
1. Pam Tompkins

Vinca (periwinkle
1. Pam Tompkins

Petunia
1. Trude Bauler

Strawflower
1. Trude Bauler

Verbena
2. Karen Bell

Zinnia
1. Julie Sursa
2. Linda Mageske

Any Other
1. Julie Sursa
2. Trude Bauler

Perennials

Coreopsis
1. Linda Mageske
2. Julie Sursa
3. Trude Bauler

Lantana
1. Susan McKinley
2. Trude Bauler

Any Other
1. Linda Mageske/Julie Sursa/Serena McDonald
2. Julie Barrett

Roses

Floribunda
1. Julie Sursa

Bulbs, Corms, Tubers

Dahlia
2. Trude Bauler

Shrubs

Flowering
1. Linda Mageske/Trude Bauler
2. Helen Karns/Julie Sursa

Foliage
1. Sandra Evans

Vines

Flowering
1. Laverne Sanderson/Trudy Bauler

Potted Plants

Foliage

Spider Plant
1. Gino and Miquela Otero
2. Trude Bauler

Any Other
1. Laverne Sanderson

Multi-Planting

All Green
1.  Laverne Sanderson

Any Other
2. Sandra Evans

Cactus

Christmas Cactus

Best of Show  Jessic Elebario
1. Jessica Elebario/Trude Bauler
2. Terry White/Laverne Sanderson

Desert Cactus
1. Sandra Evans/Jeanne Kelley
2. Terry White/Linda Mageske

Succulent

Aloe
1. Terry White

Hen and Chicks
1. Trude Bauler

Jade
2. Trude Bauler

Kalanchoe
2. Trude Bauler

Hanging Baskets

Foliage
2. Jessica Elebario

Miscellaneous

Dish Garden
1. Cheryl Gambardilla

Design
“Valley of Dolls”
1. Barbara Vance
2. Karen Bell
3. Julie Sursa

“Love Machine”
2. Karen Bell

“Harvest Time”
1. Tiffany Schneider
2. Sandra Evans

“Tale of Two Cities”
Best of Show  Barbara Vance
1. Barbara Vance
2. Sandra Evans

“Up On The Housetop”
1. Karen Bell
2. Tammy Matthews
3. Sandra Evans

“Call of the Wild”
1. Karen Bell/Jeanne Kelley
2. Sandra Evans/Julie Sursa
3. Tammy Matthews

“Gone With The Wind”
1. Karen Bell
2. Sandra Evans

“The Green Thumb”
1. Barbara Vance
2. Karen Bell

“Color Me Beautiful”
1. Karen Bell

“The Blessing Way”
2. Sandra Evans

“Cinderella”
2. Tiffany Schneider

“You Can’t Win ‘Em All”
2. Helen Karns

Miniatures

Baby Jane  fresh
1. Julie Sursa

Baby Jane-dried
1. Barbara Vance/Tiffany Schneider
2. Sandra Evans
3. Karen Bell

Little Women  fresh
2. Julie Sursa

Little Women  dried
1. Barbara Vance
2. Karen Bell
3. Sandra Evans

Flower Show Results Junior Open

Cactus

Desert Cactus
1. Robert Evans

Succulent

Aloe
1. Robert Evans

Design

“Harvest Time”
1. Robert Evans

“Call of the Wild”
1. Cutler Bell

“Cinderella”
1. Robert Evans

“You Can’t Win ‘Em All”
1. Cutter Bell

Agricultural Products Adult Open

Field Crops

Sunflower
1. Cathy Ray

Sheaves, Forage Crops

Grapes
1. Terry White

Chicken Eggs

Brown Shell
1. Amy Smith

White Shell
1. Amy Smith

Vegetables

Beans, snap, whole, pod
1. Cathy Ray
2. Dyron Ray
3. Dusti Cavett

Beats, Red with 1: tops
1. Cathy Ray
2. JoAnn Rush
3. Dusti Cavett

Black eyed peas, with pod
1. Jim Keith
2. JoAnn Rush

Cantaloupe
1. Cathy Ray

Cabbage, green
1. Cathy Ray

Cucumbers, pickling
1. JoAnn Rush
2. Doris Hight

Cucumbers, salad-ridged
1. Doris Hight

Cucumber, salad-smooth
1. JoAnn Rush

Cucumbers, other
1. Keith Hayes

Eggplant
1. Dyron Ray
2. Dusti Cavett
3. Cathy Ray

Melon, other
1. Jim Keith

Okra, table size
1. Cathy Ray
2. Jim Keith
3. Dusti Cavett

Onions, red
1. Dyron Ray
2. Cathy Ray
3. Dusti Cavett

Onions, white
1. Cathy Ray
2. Terry White
3. Dusti Cavett

Onions, yellow
1. Dyron Ray
2. Cathy Ray
3. Dusti Cavett

Peppers, Bell
1. Cathy Ray

Peppers, hot green

Best of Show  Dusti Cavett
1. Dusti Cavett
2. Doris Hight
3. JoAnn Rush

Peppers, jalapeno
1. Cathy Ray
2. Horis Hight
3. Dusti Cavett

Peppers, other
1. Eric Rivera

Pumpkin
1. Amy Pospichal
2. Jessica Elebario

Squash, acorn
1. Cathy Ray
2. Dusti Cavett

Squash, white disk
1. Dusti Cavett
2. Cathy Ray
3. Dyron Ray

Squash, yellow straight
1. JoAnn Rush
2. Cathy Ray
3. Doris Hight

Squash, Green Zucchini
1. Jessica Elebario
2. Cathy Ray

Squash, other
1. Doris Hight
2. Cathy Ray

Tomatoes, red
1. Cathy Ray

Tomatoes, green
1. Dyron Ray
2. Dusti Cavett
3. Cathy Ray

Tomatoes, cherry
1. Jessica Elebario

Tomatoes, Roma
1. Cathy Ray
2. Jessica Elebario

Watermelon
1. Cathy Ray
2. Alice Johnson

Other Vegetables
1. Linda Mageske

Largest Specimen
1. Dusti Cavett
2. Doris Hight
3. Cathy Ray

Most Unusual Specimen
1. Gayle Donathan, Doris Hight, JoAnn Rush
2.  Cathy Ray
3. Jessica Elebario

Mexican Squash
1. Cathy Ray
2. Jessica Elebario
3. Sheryl Gambardella

Turnips
1. Dyron Ray
2. Cathy Ray

Agricultural Products Junior Open

Heads and Ears

Corn
1. Peighton Gutierrez

Sunflower
1. Jordan Gutierrez
2. Peighton Gutierrez

Sheaves, Forage Crops

Alfalfa
1. Jordan Gutierrez

Fresh Fruit and Nuts
1. Red Grapes
1. Peighton Gutierrez

Blackberries
Best of Show Jordan Gutierrez
1. Jordan Gutierrez

Chicken Eggs

Brown Shell
1. Rilee Nials

White Shell
1. Rilee Nials

Other, colored Shells
1. Lilly Nials
2. Payson Nials

Vegetables

Beans, snap, whole, pod
1. Avery Cavett
2. Preslie Cavett
3. Ky Cavett

Beats, Red with 1” tops
1. Ky Cavett

Eggplant
1. Preslie Cavett
2. Avery Cavett
3. Ky Cavett

Okra
1. Avery Cavett
2. Ky Cavett
3. Preslie Cavett

Onions, red
1. Ky Cavett
2. Preslie Cavett
3. Avery Cavett

Onions, white
1. Avery Cavett

Onions, yellow
1. Ky Cavett
2. Preslie Cavett
3. Avery Cavett

Peppers, Bell
1. Preslie Cavett

Peppers, Hot Green
1. Avery Cavett
2. Preslie Cavett
3. Ky Cavett

Peppers, Jalapeno
1. Preslie Cavett
2. Ky Cavett
3. Avery Cavett

Squash, acorn
1. Avery Cavett
2. Ky Cavett
3. Preslie Cavett

Squash, white disk
1. Preslie Cavett
2. Avery Cavett
3. Ky Cavett

Squash, yellow straight
1. Ky Cavett
2. Avery Cavett
3. Preslie Cavett

Squash, green zucchini
1. Ky Cavett

Tomatoes, red
1. Preslie Cavett

Tomatoes, green
1. Ky Cavett
2. Preslie Cavett
3. Avery Cavett

Largest Specimen
1. Ky Cavett
2. Avery Cavett
3. Preslie Cavett

Most Unusual Specimen
1. Preslie Cavett

Turnips
1. Avery Cavett
2. Preslie Cavett

Junior Market Swine Show

First Year Feeder  Kaden May

Class 1-Spot
1. Avery Cavett
2. Addie Lafferty
3. Brook Robertson
4. Kailey McKnight
5. Wyatt Wright
6. Levi Wall
7. Bailey McKnight

Class 2-OPB
1. Karlee Cantrell
2. Avery Cavett
3. Preslie Cavett
4. Karlee Cantrell
5. Chantzee Elliott

Class 3-OPB
1. Wyatt Wright
2. Kaiely McKnight
4. Kylie Griggs
4. Charmaynn Hall

Breed Champion  Karlee Cantrell
Reserve Breed Champion  Avery Cavett

Class 4-Duroc
1. Camryn Cantrell
2. Avery Cavett
3. Brook Robertson
4. Jordan Hines
5. Hailee Robertson
6. Riley Bruhn

Class 5-Duroc
1. Greyson Bollinger
2. Bailey McKnight
3. Preslie Cavett
4. Wyatt Wright
5. Karlee Elliott
6. Levi Wall
7. Katelyn Moralez

Breed Champion  Camryn Cantrell
Reserve Breed Champion  Avery Cavett

Class 6-Hamp
1. Jordan Hines
2. Kaden May
3. Hailee Robertson
4. Kaden May
5. Kyle Hamilton
6. Avery Cavett
7. Camryn Cantrell
8. Preslie Cavett

Class 7-Hamp
1. Kambry Burns
2. Jordan Hines
3. Jordan Hines
4. Katelyn Morales
5. Charmaynn Hall
6. Brock Burns

Class 8-Hamp
1. Kaden May
2. Preslie Cavett
3. Preslie Cavett
4. Karlee Elliott
5. Kylie Griggs
6. Cutter Hastie
7. Charmaynn Hall

Breed Champion  Kambry Burns
Reserve Breed Champion  Kaden May

Class 9-Cross
1. Preslie Cavett
2. Preslie Cavett
3. Avery Cavett
4. Kyle Hamilton
5. Avery Cavett
6. Amanda Kanapilly

Class 10-Cross
1. Kaden May
2. Camryn Cantrell
3. Kaden May
4. Avery Cavett
5. Karlee Cantrell
6. Garrett Bollinger

Class 11-Cross
1. Karlee Cantrell
2. Brock Burns
3. Kyle Hamilton
4. Kylie Griggs
5. Chantzee Elliott

Class 12-Cross
1. Addie Lafferty
2. Jordan Hines
3. Baylee Hines
4. Riley Bruhn
5. Jordan Hines
6. Charmaynn Hall

Class 13-Cross
1. Avery Cavett
2. Kaden May
3. Camryn Cantrell
4. Bailey McKnight
5. Wyatt Wright
6. Greyson Bollinger

Class 14-Cross
1. Kambry Burns
2. Aubrey Daugherty
3. Kyle Hamilton
4. Aubrey Daugherty
5. Baylee Hines
6. Garrett Bollinger

Breed Champion  Kaden May
Reserve Breed Champion  Preslie Cavett

Grand Champion  Kaden May
Reserve Grand Champion   Preslie Cavett
County Bred Swine Champion  Avery Cavett

Novice and Junior Showmanship  Karlee Cantrell
Senior Showmanship  Baylee Hines

Rabbit Show

4-H Meat Pen Rabbit

Class 1
1.Dyson Clark
2. Rilee Nials
3. Bill DeLuca
4. Skyler DeLuca
5. Payson Nials

Class 2
1. Jenna Lopez
2. Jonathan Clark
3. Nick Black
4. Kaleb Hayes

Class 3
1. Rilee Nials
2. Natalie Hay;es
3. Kirksey Smith
4. Kaleb Hayes
5. Kirksey Smith

Grand Champion Dyson Clark
Reserve Grand Champion Rilee Nials

4-H Baker Rabbits

Class 1
1. Nick Black
2. Ryan Fair
3. Jenna Lopez
4. Jenna Lopez
5. Jenna Lopez

Class 2
1. Payson Nials
2. Rilee Nials
3. Ryan Fair
4. Tanlea Fair
5. Ryan Fair
6. Tanlea Fair
7. Nick Black

Class 3
1. Natalie Hayes
2. Jonathan Romero
3. Rilee Nials
4. Kaleb Hayes
5. Kaleb Hayes
6. Payson Nials

Grand Champion Payson Nials
Reserve Grand Champion Natalie Hayes

Open Rabbits

Class 1 Senior Buck Fancy
1. Keira Black
2. Patience Edwards
3. Jostyn Cox
4. Rilee Nials
5. Amber Black

Class 2 Senior Buck Commercial
1. Jonathan Clark
2. Jenna Lopez
3. Amber Black
4. Justin Goen

Class 3  Senior Doe Fancy
1. Ramon Sisneros
2. Alexandria Griggs
3. Alexandria Griggs
4. Payson Nials
5. Jenna Lopez

Class 4 Senior Doe Commerical
1. Tanlea Fair
2. Peyton Merrill
3. Bill DeLuca
4. Skyler DeLuca

Class 5 Junior Buck Fancy
1. Nick Black
2. Aydin Kotara
3. Jenna Lopez

Class 6  Junior Buck Commercial
1. Skyler DeLuca
2. Ryan Fair
3. Vincent DeLuca
4. Bill DeLuca
5. Skyler DeLuca

Class 7  Junior Doe Fancy
1. Lilly Nials
2. Brenna Benton
3. Brenna Benton

Class 8 Junior Doe Commercial
1. Tanlea Fair
2. Nicholas Romero
3. Vincent DeLuca

Class 9  Pre-Junior Buck Fancy
1. Bryce Merrill
2. Jostin Cox
3. Bryce Merrill
4. Keira Black

Class 10 Pre-Junior Buck Commercial
1. Skyler DeLuca
2. Payson Nials
3. Dyson Clark
4. Paxton Smith
5. Rilee Nials
6. Payson Nials

Class 11 Pre-Junior Doe Fancy
1. Brenna Benton
2. Keira Black
3. Jostyn Cox
4. Brenna Benton
5. Peyton Merrill

Class 12 Pre-Junior Doe Commercial
1. Rilee Nials
2. Paxton Smith
3. Bill DeLuca

Grand Champion Fancy Breed Ramona Sisneros
Grand Champion Commercial Breed Jonathan Clark

Poultry Show

4-H Broiler Pens

Class 1
1. Kahrissa Latvala
2. Nick Black
3. Bill DeLuca
4. Kahrissa Latvala
5. Skyler DeLuca
6. Colten Leonard
7. Nick Black
8. Payson Nials
9. Bill DeLuca
10. Tanlea Fair
11. Nick Black

Class 2
1. Kahrissa Latvala
2. Ryan Fair
3. Syler DeLuca
4. Colten Leonard
5. Kahrissa Latvala
6. Skyler DeLuca
7. Kahrissa Latvala
8. Colten Leonard

Class 3
1. Katelyn Moralez
2. Cutter Hastie
3. Rilee Nials
4. Cutter Haster
5. Katelyn Moralez
6. Katelyn Moralez
7. Ryan Fair
8. Tanlea Fair
9. Rilee Nials
10. Payson Nials
11. Cutter Hastie
12. Bill DeLuca

Grand Champion  Katelyn Moralez
Reserve Grand Champion  Karissa Latvala

4-H Egg Layer Pens

Class 1 American
1. Ryan Fair
2. Payson Nials
3. Rilee Nials
4. Katelyn Moralez
5. Nick Black
6. Katelyn Moralez
7. Payson Nials
8. Nick Black

Class 2 Sex Link
1. Ashton Smith
2. Tanlea Fair
3. Ashton Smith
4. Ashton Smith
5. Skyler DeLuca
6. Bill DeLuca

Grand Champion  Ryan Fair
Reserve Grand Champion  Payson Nials

Large Breed Chickens

Class 1 Andalusian
1. Lilly Nials
2. Payson Nials
3. Rilee Nials

Class 2 White Egg Layer
1. Vincent DeLuca
2. Kitlee Elliott
3. Skyler DeLuca
4. Rilee Nilas
5. Bill DeLuca
6. Skyler DeLuca
7. Penny Edwards

Class 3 Brown Egg Layer
1. Brenna Benton
2. Vincent DeLuca
3. Lilly Nials
4. Katelyn Moralez
5. Cutter Hastie
6. Bill DeLuca
7. Skyler DeLuca

Class 4 Sex Link
1. Kitlee Elliott
2. Brenna Benton
3. Brenna Benton
4. Jude Dominguez
5. Carter Smith
6. Zoey Fair

Class 5 Crested Hens/pullets
1. Katelyn Moralez
2. Cutter Hastie
3. Lilly Nials

Class 6 Crested Rooster/cockerel
1. Kately Moralez
2. Cutter Hastie
3. Payson Nials

Class 7 Rooster/cockerel
1. Katelyn Moralez
2. Kately Moralez
3. Carter Smith
4. Katelyn Moralez
5. Vincent DeLuca

Class 7 Young Trio
1. Katelyn Moralez
2. Katelyn Moralez
3. Cutter Hastie
4. Reese Hastie
5. Cutter Hastie
6. Keira Black
7. Katelyn Moralez
8. Cutter Hastie
9. Bill DeLuca

Grand Champion Standard Breed Katelyn Moralez

Bantam Classes

Class 1 Other cockerels
1. Lilly Nials
2. Payson Nials
3. Reese Hastie
4. Payson Nials

Class 2 Old English Game & Dutch
1. Jenna Lopez
2. Jenna Lopez
3. Lilly Nials
4. Jenna Lopez
5. Patience Edwards
6. Payson Nials
7. Rilee Nials

Class 3 Other Hens/pullets
1. Kolt Wood
2. Payson Nials
3. Reese Hastie
4. Reese Hastie
5. Keira Black

Class 4 Cochin Hen/pullet
1. Noah England
2. Vincent DeLuca
3. Bryson Klinger
4. MiKayla Klinger
5. Bryson Klinger
6. Bill DeLuca

Class 5 Cochin Rooster/cockerel
1. Rilee Nials
2. Bill DeLuca
3. Skyler DeLuca
4. MiKayla Klinger
5. Rilee Nials

Grand Champion Noah England

Waterfowl

Class 1 Duck Hens
1. Keira Black
2. Keira Black
3. Lilly Nials
4. Payson Nials

Class 2 Duck Drakes
1. Payson Nials
2. Rilee Nials
3. Payson Nials
4. Payson Nials
5. Rilee Nials
6. Lilly Nials
7. Keira Black

Class 3 Geese
1. Keira Black
2. Keira Balck

Grand Champion Standard Breed  Keira Black

Speak Your Mind

*