Quay County 4-H Results— July 27

Quay County 4-Hers hosted the Annual 4-H Rodeo this past weekend with 51 contestants entering.  Each day was a separate rodeo with points combined to award overall prizes.

Quay County 4-H Rodeo Results
Friday

Novice Break-Away
1. Shaeden Marr Otero
2. Everett Reeves Grant
3. Kye Saulsberry Socorro
4. Colten Runyan Curry
5. Sterlin Mitchell Santa Fe
6. Grayden Johnson Dona Ana
7. McKinzee Shiver Santa Fe
8. Weslynn Reno Dona Ana

Novice Flag Racing
1. Everett Reeves Grant
2. Harlee Barela Socorro
3. Rilee Nials Quay
4. Madison Hodges Curry
5. Lily Macfarlane Curry
6. Payson Nials Quay
7. Sterlin Mitchell Santa Fe
8. Heidi Mcfarlane Curry
9. Elizabeth Gates Quay

Novice Pole Bending
1. Shaeden Marr Otero
2. Weslynn Reno Dona Ana
3. Harlee Barela Socorro
4. Kye Saulsberry Socorro
5. McKinzee Shiver Santa Fe
6. Bailey McEwen Quay
7. Rilee Nials Quay
8. Madison Hodges Curry
9. Heidi Macfarlane Curry

Novice Steer Stopping
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry

Novice Step Down
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry

Novice Barrel Racing
1. Weslynnn Reno Dona Ana
2. McKinzee Shiver Santa Fe
3. Kye Saulsberry Socorro
4. Harlee Barela Socorro
5. Lindsay Tibbs DeBaca
6. Madison Hodges Curry
7. Elizabeth Gates Quay
8. Shaeden Marr Otero
9. Bailey McEwen Quay
10. Payson Nials Quay
11. Rilee Nials Quay
12. Lily Macfarlane Curry
13. Heidi Macfarlane Curry

Novice Goat Tying
1. Weslynn Reno Dona
2. Colten Runyan Curry
3. Harlee Barela Socorro
4. Madison Hodges Curry
5. Bailey McEwen Quay
6. Elizabeth Gates Quay

Novice Steer Riding
1. Peysen Taylor Dona Ana

Junior Barrel Racing
1. Jocelyn Massey Dona Ana
2. Bailey Massey Dona Ana
3. Shacie Marr Otero
4. Gabriella Pargas Cibola
5. Avery Ledesma Dona Ana
6. Amanda Kanapilly Quay
7. McKenzie Luna Sierra
8. Tobe Slater Quay

Junior Goat Tying
1. Shacie Marr Otero
2. Avery Ledesma Dona Ana
3. Amanda Kanapilly Quay
4. McKenzie Luna Sierra
5. Kailee Parra Dona Ana
6. Kayce Edwards Sierra
7. Tobe Slater Quay

Junior Tie Down
1. Bladen Reno Dona Ana
2. Teagan Burton  Roosevelt
3. Creed West DeBaca

Junior Ribbon Roping
1. Kayce Edwards Sierra
2. Bladen Reno Dona Ana
3. Teagan Burton Roosevelt
4. Trey Mitchell Santa Fe
5. Creed West DeBaca
6. Quincy Reeves Grant
7. Gage Bruhn Quay

Junior Break-Away
1. Shacie Marr
2. Bladen Reno Dona Ana
3. Trey Mitchell Santa Fe
4. Kailee Parra Dona Ana
5. Teagan Burton Roosevelt

Junior Team Roping
1. Quincy Reeves Header Grant
1. Teagan Burton Heeler Roosevelt
2. Gage Bruhn Heeler Quay

Senior Barrel Racing
1. Doninique Pargas Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Jenna Livers Otero
4. Emilee Parra Dona Ana
5. Delaney Gonzales Cibola
6. Raquel Weatherley Dona Ana
7. Courtney Hardin Grant

Senior Pole Bending
1. Dominique Pargas Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Emilee Parra Dona Ana
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Courtney Hardin Grant
6. Jenna Livers Otero
7. Raquel Weatherley Dona Ana

Senior Tie Down
1. Justin Prouty Dona Ana
2. O.T. Edwards Sierra

Senior Saddle Bronc Riding
1. Ty Ballard Bernalillo

Senior Steer Wrestling
1. Justin Prouty Dona Ana

Senior Goat Tying
1. Delaney Gonzales Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Raquel Westherley Dona Ana
4. Maria Segura Colfax
5. Jenna Livers Otero

Senior Ribbon Roping
1. O.T. Edwards
2. Jaden McClure
3. Logan Johnson
4. Kaull Burton

Senior Break Away Roping
1. O.T. Edwards Sierra
2. Logan Johnson Dona Ana
3. Bianca Sauceda Bernalillo
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Raquel Weatherley Dona Ana

Senior Team Roping
1. Logan Johnson-Heeler Dona Ana

Quay County 4-H
Saturday Rodeo Results

Novice Break Away
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry
3. Shaeden Marr Otero
4. Kye Saulsberry Socorro

Novice Flag Racing
1. Everett Reeves Grant
2. Harlee Barela Socorro
3. Rilee Nials Quay
4. Madison Hodges Curry
5. Lily Macfarlane Curry
6. Heidi Macfarlane  Curry
7. Payson Nials Quay
8. Sterlin Mitchell Santa Fe
9. Elizabeth Gates Quay

Novice Pole Bending
1. Shaeden Marr Otero
2. Harlee Barela Socorro
3. McKinzee Shiver Santa Fe
4. Weslynn Reno Dona Ana
5. Bailey McEwen Quay
6. Madison Hodges Curry
7. Rilee Nials Quay
8. Lily Macfarlane Curry
9. Payson Nials Quay

Novice Barrel Riding
1. Shaeden Marr Otero
2. McKinzee Shiver Santa Fe
3. Lindsay Tibbs DeBaca
4. Harlee Barela Socorro
5. Elizabeth Gates Quay
6. Madison Hodges Curry
7. Kye Saulsberry Socorro
8. Weslynn Reno Dona Ana
9. Rilee Nials Quay
10. Bailey McEwen Quay
11. Lily Macfarlane Curry
12. Heidi Macfarlane Curry
13.  Payson Nials Quay

Novice Steer Stopping
1. Everett Reeves Grant
2. Sterlin Mitchell Dona Ana
3. Grayden Johnson Dona Ana

Novice Step Down
1. Colten Runyan Curry
2. Grayden Johnson Dona Ana
3. Everett Reeves Grant

Novice Goat Tying
1. McKinzee Shiver Santa Fe
2. Weslynn Reno Dona Ana
3. Shaeden Marr Otero
4. Kye Saulsberry Socorro
5. Colten Runyan Curry
6. Rilee Nials Quay
7. Madison Hodges Curry
8. Elizabeth Gates Quay
9. Bailey McEwen Quay

Novice Steer Riding
1. Peysen Taylor Dona Ana

Junior Barrel Racing
1. Shacie Marr Otero
2. Bailey Massey Dona Ana
3. Avery Ledesma Dona Ana
4. Amanda Kanapilly Quay
5. Jocelyn Massey Dona Ana
6. McKenzie Luna Sierra
7. Gabriella Pargas Cibola
8. Tobe Slater Quay

Junior Pole Bending
1. Shacie Marr Otero
2. Gabriella Pargas Ciobola
3. Avery Ledesma Dona Ana
4. Tobe Slater Quay
5. McKenzie Luna Sierra
6. Jocelyn Massey Dona Ana
7. Amanda Kanapilly Quay

Junior Goat Tying
1. Shacie Marr Otero
2. Avery Ledesma Dona Ana
3. Kayce Edwards Sierra
4. Amanda Kanapilly Quay
5. Bailey Massey Dona Ana
6. Kailee Parra Dona Ana
7. McKenzie Luna Sierra

Junior Tie Down
1. Bladen Reno Dona Ana
2. Dylan Valentine Curry
3. Gage Bruhn Quay
4. Creed West DeBaca

Junior Ribbon Roping
1. Dylan Valentine Curry
2. Bladen Reno  Dona Ana
3. Kayce Edwards Sierra
4. Creed West DeBaca
5. Trey Mitchell Santa Fe
6. Teagan Burton Roosevelt

Junior Break –Away
1. Teagan Burton Roosevelt
2. Shacie Marr Otero
3. Tobe Slater Quay

Junior Team Roping
1. Creed West-Header DeBaca
1.  Trey Mitchell-Heeler Santa Fe
2. Gage Bruhn-Heeler Quay

Senior Pole Bending
1. Bianca Sauceda Bernalillo
2. Emilee Parra Dona Ana
3. Dominique Pargas Cibola
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Raquel Weatherley Dona Ana
6. Jenna Livers Otero

Senior Barrel Racing
1. Dominique Pargas Cibola
2. Raquel Weatherley Dona Ana
3. Bianca Sauceda Bernalillo
4. Delaney Gonzales Dibola
5. Jenna Livers Otero

Senior Break-Away
1. O.T. Edwards Sierra
2. Kaull Burton Roosevelt
3. Jaden McClue Dona Ana

Senior Ribbon Roping
1. Jaden McClure Dona Ana
2.  Logan Johnson Dona Ana

Senior Tie Down
1. Kaull Burton Roosevelt
2. Jaden McClure Dona Ana
3. Justin Prouty Dona Ana

Sr. Saddle Bronc Riding
1. Ty Ballard Bernalillo

Senior Steer Wrestling
1.  Justin Prouty Dona Ana

Senior Goat Tying
1. Bianca Sauceda Bernalillo
2. Jenna Livers Otero
3. Delaney Gonzales Cibola

Senior Team Roping
1. Kaull Burton-Header Roosevelt
1. Justin Prouty-Healer Dona Ana
2. Jaden McClure-Heeler Dona Ana

Novice All-around Saddle winner was Everett Reeves and the Runner Up winner was Shaeden Marr
Junior All-around Saddle winner was Shacie Marr and the Runner UP winner was Teagan Burton
Senior All-around Saddle winner was Bianca Sauceda and the Runner Up winner was Delaney Gonzales

Speak Your Mind

*