District 4-H results

More than 200 youth from nine counties participated in the Southeast District 4-H Contests on June 14-16 hosted by Quay County 4-H at the Tucumcari Convention Center.
Novice (9 to 11 years old), Junior (12 and 13 years old) competed in 22 contests. Quay County had 46 4-H members participating in the contest.

Air Rifle

Junior Individuals
1. Gares Lopez

Rifle

Novice Individual
2. Greyson Bollinger

Novice Team
Quay County Team 1
1. Greyson Bollinger
1. Emmalee Elebario
1. Cutter Hastie
1.Bryce Merrill

Junior Individual
1. Gares Lopez

Junior Team
Quay County Team 1
2. Gares Lopez
2. Nick Black
2. Tate Hill

Archery Compound Sights with Release

Novice Individual
4. Greyson Bollinger

Novice Team
Quay County Team 1
3. Greyson Bollinger
3. Emmalee Elebario
3 July Lafferty

Junior Individual
5. Garrett Bollinger

Junior Team

Quay County Team 1
2. Garrett Bollinger
2. Tate Hill
2. Henry Molyneaux
2. Dyson Clark

Quay County Team 2
4. Kelsey Morrow
4. Nick Black
4. Alex Garcia

Archery Compound Bare Bow

Novice Individual
1. Dezmon Pacheco
2. Ricky Urioste
3. Payson Nials
4. Josh Pacheco

Novice Team
Quay County Team 1
1. Dezmon Pacheco
1. Josh Pacheco
1. Ricky Urioste
1. Payson Nials

Archery Recurve Bow

Novice Individual
4. Brookel Smith
5. Robert Evans

Junior Individual
2. Rilee Nials

Shotgun

Junior Individual
3. Garrett Bollinger

Entomology

Novice Individual
3. Payson Nials
5. Emmalee Elebario

Novice Team
Quay County Team 1
1. Payson Nials
1. Robert Evans
1. Kahrissa Latvala
1. Emmalee Elebario

Junior Individual
3. Karlee Cantrell
4. Nick Black

Junior Team Entomology
Quay County Team 1
1. Karlee Cantrell
1. Henry Molyneaux
1. Nick Black

Favorite Food Show

Novice
5. Brookel Smith

Home Economics Bowl

Novice Team
Quay County Team 1
1. Ashton Smith
1. Lannie Hammer
1. Robert Evans
1. Preslie Cavett

Junior Team

Quay County Team 2
2. Natalie Hayes
2. Dyson Clark
2. Gares Lopez
2. Avery Cavett

Home Economics
Skill-a-Thon

Novice Individual
3. Camryn Cantrell

Novice Team

Quay County Team 1
2. Camryn Cantrell
2. Ashton Smith
2. Lanie Hammer

Quay County Team 2
3. Elizabeth Gates
3. Kahrissa Latvala
3. Robert Evans

Junior Individual
3. Tate Hill
4. Natalie Hayes

Junior Team

Quay County Team 1
1. Natalie Hayes
1. Tate Hill
1. Jenna Lopez
1. Rilee Nials

Horse Bowl

Novice Team

Quay County Team 1
2. Tylee Hill
2. Chantzee Elliott
2. Karlee Elliott
2. Payson Nials

Junior Team

Quay County Team 1
2. Jenna Lopez
2. Tate Hill
2. Rilee Nials
2. Nick Black

Horticulture

Novice Individual
1. Camryn Cantrell
5. Katelyn Moralez

Novice Team

Quay County Team 2
3. Payson Nials
3. Katelyn Moralez
3. Tylee Hill
3. Robert Evans

Quay County Team 1
4. Camryn Cantrell
4. Emmalee Elebario
4. Elizabeth Gates

Junior Individual
4. Jenna Lopez
5. Natalie Hayes

Junior Team

Quay County Team 1
4. Natalie Hayes
4. Karlee Cantrell
4. Dyson Clark
4. Tate Hill

Livestock Judging

Novice Individual
1. Katelyn Moralez

Novice Team
Quay County Team 1
2. Katelyn Moralez
2. Elizabeth Gates
2. Skylar DeLuca
2. Karlee Elliott

Quay County Team 2
4. Kirksey Smith
4. Chantzee Elliott
4. Bill DeLuca

Junior Individual
1. Kindal Smith
2. Garrett Bollinger

Junior Team
Quay County Team 1
2. Garrett Bollinger
2. Kambry Burns
2. Kendall Smith
2. Kelsey Morrow

Parliamentary Procedure

Junior Team

Quay County Team 1

1. Rilee Nials
1. Haylee Bidegain
1. Ryan Fair
1. Payson Nials
1. Nick Black
1. Tanlea Fair

Wildlife

Novice Team

Quay County Team 2
4. Greyson Bollinger
4. Karlee Elliott
4. Robert Evans
4. Bill DeLucca

Junior Team

Quay County Team 1
3. Henry Molyneaux
3. Skylar DeLucca
3. Nick Black

Clothing Revue

Junior Skirt
3. Rilee Nials

Consumer Decision Making

Novice Individuals
2. Ashton Smith
4. Elizabeth Gates
5. Lanie Hammer

Novice Team
Quay County Team 1
1. Elizabeth Gates
1. Lanie Hammer
1. Ashton Smith

Livestock
Skill A thon

Novice Individual
2. Avery Cavett

Novice Team
Quay County Team 1
2. Avery Cavett
2. Elizabeth Gates
2. Paysen Nails

Quay County Team 2
4. Karlee Elliott
4. Preslie Cavett
4. Jesse Leonard
4. Chantzee Elliott

Junior Individual
4. Karlee Cantrell

Junior Team

Quay County Team 1
2. Kindal Smith
2. Karlee Cantrell
2. Kambry Burns
2. Garrett Bollinger

Quay County Team 2
3. Rilee Nials
3. Colton Leonard
3. Kirksey Smith
3. Jenna Lopez

Meats

Junior Individual
5. Kelsey Morrow

Horse Judging

Junior Individual
2. Riley Nials

Presentations

Novice General Individual
2. Ricky Urioste

Novice Individual Foods
1. Brookel Smith

Livestock

Junior Individual
1. Kindal Smith

Poetry

Novice Individual
4. Brookel Smith

Speak Your Mind

*